Právnici sa opäť pokúsia o prepustenie šéfa WikiLeaks na kauciu

LONDÝN. Obhajcovia zakladateľa stránky WikiLeaks Juliana Assangea, ktorého zadržiavajú vo väzbe v Británii za údajné sexuálne delikty vo Švédsku, sa dnes opäť pokúsia dosiahnuť jeho prepustenie na kauciu.

Tridsaťdeväťročný Austrálčan, ktorý vyvolal hnev USA zverejňovaním dôverných amerických diplomatických depeší, sa minulý týždeň sám prihlásil na polícii v Londýne po tom, čo na neho Švédsko vydalo európsky zatykač.

Assangea obviňujú zo sexuálnych deliktov, ktorých sa mal dopustiť na dvoch ženách počas svojho pobytu vo Švédsku. Švédsky prokurátor ho chce v súvislosti s obvineniami vypočúvať. Assange všetky obvinenia odmieta a vyjadril obavy, že americkí žalobcovia ho plánujú obviniť zo špionáže po zverejnení vyše 250-tisíc amerických diplomatických depeší.

Takmer 600-tisíc ľudí podpísalo internetovú petíciu v snahe vyjadriť podporu Assangeovi, ktorého stránka od októbra uverejňuje tajné dokumenty USA. Signatári petície vyzývajú na “zastavenie prenasledovania WikiLeaks a jej partnerov” a zároveň na “rešpektovanie práva na slobodu prejavu a slobodu informácií”. Dokument do pondelka poobedia podpísalo 594 tisíc ľudí z celého sveta.

Zdroj: SME (http://www.sme.sk/c/5682707/pravnici-sa-opat-pokusia-o-prepustenie-sefa-wikileaks-na-kauciu.html)

Be Sociable, Share!