Británia: Súd potvrdil prepustenie Assangea na kauciu :-)

Londýn 16. decembra (TASR) – Britský súd potvrdil dnes rozhodnutie udeliť kauciu zatknutému zakladateľovi kontroverznej webovej stránky WikiLeaks Julianovi Assangeovi, ktorý bojuje proti vydaniu do Švédska pre obvinenia zo sexuálnych deliktov.

Sudca najvyššieho civilného súdu zamietol argumenty prokuratúry, podľa ktorej v prípade prepustenia Assangea na kauciu hrozí jeho útek. Prokuratúra sa odvolala proti utorkovému rozhodnutiu nižšieho súdu o kaucii 200.000 libier (235.900 eur).

Podľa jedného z právnikov Assangea by mali byť tieto peniaze k dispozícii neskôr v priebehu dňa po tom, ako ich poskytli jeho stúpenci.

Sudca tiež mierne upravil prísne podmienky kaucie. Okrem zloženia kaucie v hotovosti musí Assange bývať v určenom vidieckom dome svojho podporovateľa, hlásiť sa denne polícii a nosiť elektronický štítok.

Assangea zadržala britská polícia 7. decembra na základe európskeho zatykača vydaného Švédskom pre obvinenia zo znásilnenia a sexuálneho obťažovania dvoch žien. Šéf WikiLeaks obvinenia popiera, odmieta sa však podrobiť žiadosti o vydanie a ponúka švédskej prokuratúre výpoveď cez videospojenie alebo osobne v Británii.

Pojednávanie britského súdu o žiadosti o vydanie sa očakáva začiatkom februára.

Zdroj: AP, Reuters, TASR (http://www.tasr.sk/24.axd?k=20101216TBB00358)

Be Sociable, Share!