Assange tvrdí, že USA sa ho snažia trestne stíhať

Assangeova právnička Jennifer Robinsonová povedala, že obžaloba Spojených štátov proti zakladateľovi  WikiLeaks sa už blíži.

ŠTOKHOLM. Zakladateľ internetovej stránky WikiLeaks Julian Assange, ktorý rozhneval Washington zverejnením tajných diplomatických depeší, vyhlásil v nedeľu v dokumentárnom filme, že v USA mu hrozí trestné stíhanie a že ho sklamalo, ako bola zneužitá švédska justícia.

Assangea zadržiavajú vo väzbe v Británii po tom, čo naňho Švédsko vydalo európsky zatykač. Škandinávska krajina ho chce totiž vypočúvať pre obvinenia dvoch žien zo sexuálnych zločinov. Assange obvinenia popiera.

“Prišiel som do Švédska ako vydavateľ-utečenec, pretože som vtiahnutý do zvláštneho vydavateľského boja s Pentagónom, kde zatýkajú ľudí a kde sa ma snažia trestne stíhať za špionáž,” uviedol Assange v interview v dokumentárnom filme, ktorý odvysielala švédska štátna televízia.

“Som smutný a sklamaný z toho, ako je zneužívaný švédsky systém spravodlivosti,” dodal 39-ročný Austrálčan v dokumente, ktorý vznikol ešte pred jeho zatknutím.

Assangea čaká v Británii ďalšie vypočúvanie 14. decembra. Jeho švédsky právnik vyhlásil, že bude bojovať proti vydaniu do Švédska.

Assangeova ďalšia britská právnička Jennifer Robinsonová uviedla v piatok 10. decembra v Londýne pre televíziu ABC News, že obžaloba Spojených štátov proti Assangeovi sa už blíži. V správe sa však nenachádzali ďalšie podrobnosti ani vyjadrenia Robinsonovej, prečo je presvedčená o podaní žaloby proti jej klientovi.

Americké ministerstvo spravodlivosti skúma celú škálu obvinení z trestných činov, ktoré by bolo možné vzniesť v prípade WikiLeaks, keď boli zverejnené stovky tajných amerických diplomatických depeší.

 Zdroj: Reuters, SME (http://www.sme.sk/c/5681226/assange-tvrdi-ze-usa-sa-ho-snazia-trestne-stihat.html)

Be Sociable, Share!